شنبه آینده با اوج گرما و فشار مصرف برق روبرو هستیم/ روی تعطیلی شنبه، فکر می‌کنیم


مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز با اشاره به مطالعه و بررسی‌تعطیلی روز شنبه آینده، گفت: یک روز تعطیلی خصوصا در زمانی که با اوج گرما روبرو خواهیم بود می‌تواند به توزیع برق کمک کرده و از قطعی بیش از حد و یا مشکلات تجهیزاتی، جلوگیری کند.

شنبه آینده با اوج گرما و فشار مصرف برق روبرو هستیم/ روی تعطیلی شنبه، فکر می‌کنیم

میس دم – ناصر اسکندری امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به گرمای بی‌سابقه هوا که برای ایران و سایر کشورها، مشکلاتی ایجاد کرده، اظهار داشت: از دی ماه گذشته با توجه به بارش کم، پیش‌بینی شده بود که امکان مشارکت در تولید کم شود لذا لازم بود مصرف کاهش پیدا کند و در صورت لزوم، برق در ساعات مختلف، قطع شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته با توجه به مشارکت نیروگاه‌های آبی، پیک بار 54 هزار و 400 مگاوات بود اما امسال نیروگاه‌های آبی که ظرفیت تولید 11 هزار مگاوات را داشتند، حداکثر 6 هزار مگاوات تولید کردند.

اسکندری تصریح کرد: نیروگاه‌های حرارتی تنها حدود 2 هزار مگاوات، کمبود پیش آمده را جبران کردند اما با توجه به اضافه شدن مشترکین جدید و گرمای هوا و تشدید مصرف برق، باعث شد امسال با 6 هزار مگاوات، کسری مواجه باشیم. 

مدیرعامل شرکت توزیع برق البرز با اشاره به تذکرات مدیران استانی مبنی بر کاهش 10 درصد مصرف روزانه از طرف مشترکین، گفت: متاسفانه این همکاری صورت نگرفت و از 5 تیر شرایط کشور به گونه‌ای شد که لازم بود بار مصرف کم شود.

وی به انتقادهای مردمی اشاره کرد و گفت: مقرر بود برنامه خاموشی 2 ساعت در روز در بلوک‌ها و مناطق مختلف به صورت گردشی انجام شود که بعد از اطلاع رسانی اندکی از حساسیت شهروندان کمتر شد.

اسکندری به روزهای آخر هفته گذشته اشاره کرد و خاطرنشان کرد: روزهای سه شنبه تا پنجشنبه گذشته به دلیل آسیب در چند نیروگاه کشور از جمله نیروگاه منتظر قائم، سیستم سوخت رسانی نتوانست تامین بار کند و برنامه خاموشی تدوین شده با دو بار قطعی روزانه، همراه شد که با برطرف شدن مشکل، مجدد به روال گذشته برگشت.

اسکندری گفت: باید مردم را به صرفه جویی تشویق کنیم چرا که با افزایش دما و مصرف بالا خصوصا در ساعات پیک بار مصرف، تجهیزات با فشار وارده، آسیب پذیر می‌شوند.

وی افزود: به ازای هر یک درجه افزایش دما، هزار و 500 مگاوات به بار سراسری کشور اضافه می‌شود و با مقیاس مصرف استان البرز در اوج مصرف به اندازه هزار و 300 مگاوات، رقم هزار و 500 مگاوات بزرگی مصرف را نشان می دهد.

وی ادامه داد: لذا قطعی برق تا زمان کاهش دما در کشور و استان البرز وجود خواهد داشت و لازم است ادارات، واحدهای تجاری و صنعتی اقدام به خرید و نصب سیستم های ذخیره برق کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق البرز در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد احتمال تعطیلی ادارات در زمان اوج پیک بار مصرف، گفت: با توجه به اینکه در روز جمعه و شنبه آینده با افزایش دما روبرو خواهیم بود و با در نظر گرفتن اینکه یه روز تعطیلی می تواند از بروز اشکالات تجهیزاتی نیروگاه‌های بکاهد لذا برای تعطیلی روز شنبه آینده، مطالعه و بررسی خواهیم کرد که در صورت لزوم و موافقت مسئولان استان از افزایش مصرف، جلوگیری شود.

اسکندری تعطیلی پنجشنبه ها در استان البرز را در کاهش مصرف انرژی، موثر دانست و گفت: مدیران استان در این خصوص با جدیت برای تحقق این امر تلاش می کنند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در ارتباط با قطع نشدن برق بعضی از مناطق، گفت: با وجودی که دولت به ادارات، ابلاغ کرده که در تهیه مولد برق و استفاده از تبدیل انرژی پاک، اقدام کنند اما هنوز این امکان برای ادارات میسر نشده است.

وی افزود: در این خصوص بیمارستان‌ها جزو اولویت هستند که به لحاظ خدمات اورژانسی، قطع برق نداشته باشند لذا مناطق هم مسیر با این مراکز درمانی را نیز شامل می شود که حداقل تا تجهیز این مراکز به مولد برق، قطعی برق ندارند.

اسکندری خبر داد: همزمان با قطعی برق، تعداد تماس های تلفنی مردم استان با سامانه 121 در حدود 80 درصدی افزایش داشته است./ایلنا