دلار 7 هزار تومانی در کجا معامله می‌شود؟


رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد، صحبت‌هایی درباره دلار ۶هزار و ۸۰۰ و ۷هزار تومانی شنیده می‌شود، اما حجم بسیار کوچکی است.

میس دم – ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه ارزی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برقراری ارتباط با بانک‌های مرکزی اروپایی و ارتباط با بانک‌های بزرگ اروپایی برای بانک مرکزی و نظام بانکی کشور از جمله بحث‌های اساسی است که در مذاکره با پنج کشور دنبال می‌کنیم. وی افزود: در حال حاضر مذاکراتی بین ایران با سه کشور اروپایی، چین و روسیه در حال انجام است که طبیعتاً با توجه به مقدماتی که برای این مذاکرات پیش آمده، قرار شده ایران در شرایطی قرار بگیرد که احساس کند از برجام انتفاع لازم را می‌برد و اگر قرار باشد، زمینه‌ای برای حرکت مثبت اقتصاد ما در برجام ایجاد نشود، ایران نمی‌تواند به تعهداتش عمل کند. وی درباره نتایج تصمیمات اخیر ارزی نیز گفت: در یک ماه گذشته که از این تصمیم می‌گذرد و با وجود اینکه ابتدای کار بوده بالغ بر 7میلیارد دلار ارزهای مختلف برای واردات به کشور تخصیص داده شده و همچنین 4میلیارد دلار تأمین ارز کردیم که نشان می‌دهد، مسیر واردات جاری است و هیچ‌گونه وقفه‌ای در آن وجود ندارد. رئیس کل بانک مرکزی افزود: در رابطه با صادرات با وجود وقفه یک هفته‌ای به دلیل عدم‌آشنایی صادرکنندگان و راه‌اندازی سامانه نیما، یک میلیارد و 200میلیون دلار ارز ناشی از صادرات به سامانه نیما عرضه شده که حاکی از آن است، این مدل کارایی خود را نشان داده و ایرادی ندارد. سیف ادامه داد: در رابطه با نیازهای متفرقه‌ای که وجود دارد، 33 مورد شناسایی شده و کمیته فعالی در بانک مرکزی با حضور دستگاه‌های دیگر تشکیل شده و هر نوع نیازی که به عنوان نیاز واقعی و منطقی شناسایی شود، تأمین ارز خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعادل لازم را در منابع و مصارف ارزی کشور داریم و از این جهت جای نگرانی نیست، گفت: صحبت‌هایی درباره دلار 6 هزار و 800و 7هزار تومانی شنیده می‌شود، اما حجم بسیار کوچکی است که در پستوها مبادله می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: قرار نیست ارز کشور را برای قاچاق و تأمین نیازهای انتقال سرمایه تخصیص دهیم؛ چراکه ارز کشور سرمایه ملی و متعلق به 80میلیون ایرانی است و باید به نیازهای واقعی و منطقی تخصیص یابد.

سیف خاطرنشان کرد: دلار 4هزار و 200 تومانی را به همه نیازهای واقعی تخصیص می‌دهیم و تا این لحظه بخشی از این نیازها شناسایی شده و بخشی در شرف شناسایی است که در آینده اضافه می‌شود. وی افزود: ظرف یک‌ماه گذشته بیش از 100میلیون یورو بر همین مبنا به مسافران، بیماران و دانشجویان ارز فروخته شده است و در آینده نیز ادامه پیدا می‌کند و برای هر کدام فرآیند و ساز و کار مناسب ابلاغ و عملیاتی شده است./تسنیم