پژو ۲۰۷ صندوق دار بخریم یا برلیانس H330 موتور جدید؟


بی شک، بازار خودرویی ایران یکی از نامطمئن ترین و آشفته ترین بازارها در سطح جهان است. زیرا قیمت هر خودرو در آن به صورتی غیر منطقی معین شده و مشتریان برای انتخاب مدل دلخواه خود، با گزینه‌هایی محدود مواجه هستند.

پژو ۲۰۷ صندوق دار بخریم یا برلیانس H330 موتور جدید؟

میس دم – بی شک، بازار خودرویی ایران یکی از نامطمئن ترین و آشفته ترین بازارها در سطح جهان است. زیرا قیمت هر خودرو در آن به صورتی غیر منطقی معین شده و مشتریان برای انتخاب مدل دلخواه خود، با گزینه‌هایی محدود مواجه هستند. در این رابطه، بهتر است بگوییم که در این مکان، اغلب مشتریان دارای بودجه‌ای محدود برای خرید اتومبیل بوده و می‌بایست بین اتومبیل‌های اقتصادی موجود، یکی را انتخاب کنند.

حال در این مطلب با توجه به بودجه محدود مشتریان ایرانی و فروش بسیار بالا خودروهای اقتصادی در بازار داخلی کشور، قصد داریم به مقایسه دو خودرو پژو ۲۰۷ صندوق دار و برلیانس H330 موتور جدید که می‌توان آن‌ها را به عنوان مدل‌هایی نسبتا جذاب برای خرید قلمداد کرد، بپردازیم و با نگاهی کلی به این دو محصول، برتری هر یک را نسبت به دیگری بیان خواهیم کرد.

۱-معرفی کلی

در رابطه با معرفی کلی این دو خودرو می‌توان گفت که برلیانس H330 موتور جدید در واقع همان مدل قبلی است که تنها تغییراتی در حجم موتور و قدرت خروجی آن داده شده است و همچنان به عنوان یکی از سدان‌های اقتصادی و نسبتا جذاب بازار داخلی کشور به شمار می‌رود.

اما در سوی دیگر این میدان، پژو ۲۰۷ صندوق دار را می‌توان به عنوان فیس لیفت ۲۰۶ صندوق دار عنوان کرد، این خودرو پس از کش و قوس‌های فراوان، سرانجام در سال گذشته معرفی و طبق برنامه ریزی اعلامی از سوی ایران خودرو، فروش انبوه آن در سال جاری صورت خواهد گرفت.

۲-طراحی ظاهری

پس از معرفی دو خودرو، بهتر است نگاهی به طراحی ظاهری این دو مدل بی‌اندازیم و همان‌گونه در مطالب قبلی گفته شد، نمای بیرونی هر خودرو بسته به سلیقه مشتریان هم می‌تواند زشت باشد و هم زیبا و به صورت قطعی نمی‌توان گفت که کدام اتومبیل زیبا تر است. اما با توجه به نظرات کارشناسان و علاقمندان، برلیانس H330 با توجه به طراحی ظاهری جدید تر و جذاب تر، در این بخش دارای برتری بیشتری نسبت به پژو ۲۰۷ صندوق دار است.

۳-طراحی داخلی و کابین

حال نوبت به طراحی داخلی و کابین این دو خودرو می‌رسد که در این بخش نیز باید بدین صورت گفت که هر دو خودرو نسبت به قیمت گذاری انجام شده و کلاس تولیدی، دارای کابینی نسبتا جذاب هستند، اما به اعتقاد کارشناسان، جنس متریال به کار رفته در ساخت اتاق داخلی برلیانس H330 بهتر از ۲۰۷ صندوق دار است ولی در کل علاقمندان طراحی داشبورد و ادوات ۲۰۷ صندوق دار را زیبا تر از برلیانس H330 تلقی می‌کنند که این موضوع باعث شده تا در این بخش هر دو خودرو دارای رده‌ای یکسان و مساوی باشند.

۴-پیشرانه و عملکرد

در رابطه با پیشرانه و عملکرد این دو خودرو باید گفت که برلیانس H330، در نمونه جدید خود دارای یک پیشرانه چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجمی برابر با ۱۶۵۰ سی‌سی بوده که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۱۱۴ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۵۴ نیوتن متر است که این نیرو تولیدی توسط یک گیربکس اتوماتیک ۴ سرعته، به چرخ‌های جلو (FWD) این مدل منتقل می‌شود.

پیرامون عملکرد برلیانس H330 موتور جدید نیز می‌بایست گفت که این خودرو برای رسیدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق، نیازمند زمانی در حدود ۱۲.۴ الی ۱۲.۸ ثانیه خواهد بود و حداکثر سرعت آن تقریبا ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است. همچنین، مصرف سوخت این مدل با توجه به نمونه پیشین، در هر صد کیلومتر مسیر شهری و اتوبان، به صورت ترکیبی برابر با ۶.۸ الی ۷.۱ لیتر بنزین است (گنجایش باک این مدل ۵۵ لیتر است

اما در سوی دیگر این میدان، پژو ۲۰۷ صندوق دار از یک پیشرانه چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجمی برابر با ۱.۶ به نام TU5 بهره می‌برد که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر ۱۰۵ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۴۰ نیوتن متر است و این نیرو تولیدی توسط یک گیربکس اتوماتیک ۴ سرعته، ‌به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود (در واقع ۲۰۷ اتوماتیک یک خودرو محرک جلو یا همان FWD است)

بر این اساس، حال اگر بخواهیم به عملکرد این خودرو اشاره کنیم، بدین صورت باید گفت که ۲۰۷ صندوق دار برای رسیدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق، به زمانی برابر با ۱۲.۶ الی ۱۳ ثانیه احتیاج دارد و حداکثر سرعت آن در حدود ۱۹۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. همچنین، مصرف سوخت این مدل در هر صدکیلومتر مسیر شهری و اتوبان، به صورت مجموع برابر با ۷.۱ الی ۷.۳ لیتر بنزین اعلام شده است (گنجایش باک این مدل برابر با ۵۰ لیتر است)

حال نوبت به اعلام برنده از بین یکی از این دو خودرو در این بخش می‌رسد که با نگاهی به مشخصات هر دو مدل، متوجه خواهیم شد برتری خاصی که در این قسمت بتواند خودرویی را برتر از دیگری قلمداد کند، وجود نداشته و در واقع هر دو خودرو عملکردی تقریبا یکسان را با توجه به پیشرانه و سایر موارد دارا هستند.

۵-امکانات رفاهی و ایمنی

در رابطه با امکانات رفاهی و ایمنی نیز باید گفت که هر دو خودرو موجود در این مقایسه در واقع تقریبا امکانات یکسانی را دارا هستند اما پژو ۲۰۷ صندوق دار به صورت فابریک دارای یک مانیتور ۷ اینچی برای نشان دادن فایل‌های صوتی و تصویری و رهیاب ماهواره‌ای است ولی در برلیانس این آپشن به صورت سفارشی است. حال اگر بخواهیم به بخشی از امکانات موجود در این دو محصول اشاره کنیم، باید مواردی همچون کیسه هوا راننده و سرنشین جلو، سیستم ترمز ABS+EBD، کروز کنترل، سانروف، کلیدهای کنترل روی فرمان، شیشه‌های برقی،‌ سیستم تهویه اتوماتیک، آینه‌های جانبی، کمربندهای ایمنی سرنشینان جلو ۳ نقطه‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع، دکمه استارتر (برای برلیانس)، سیستم ضد سرقت موتور (ایموبلایزر) و … اشاره کرد.

۶-قیمت در بازار

پیرامون قیمت این دو محصول در بازار داخلی کشور میتوان بدین صورت گفت که قیمت نهایی پژو ۲۰۷ صندوق دار همچنان اعلام نهایی نشده و فروش انبوه آن هنوز شروع نشده است، اما گمانی زنی‌های جدید حاکی از آن بوده که این خودرو با قیمتی در حدود ۵۸ الی ۶۰ میلیون تومان عرضه خواهد شد که این ارزش قیمتی بیشتر از نرخ اعلامی ۵۳ الی ۵۵ میلیون تومان است.

اما در سوی دیگر این میدان، برلیانس H330 موتور جدید با قیمتی برابر با ۶۲ میلیون تومان عرضه و به فروش می‌رسد و شرکت پارس خودرو و دیگر فروشندگان مجاز، شرایط فروش متنوعی را برای این خودرو برنامه ریزی کرده‌اند.

۷-خدمات پس از فروش

سرانجام به آخرین بخش درباره مقایسه این دو خودرو می‌رسیم که آن مورد خدمات پس از فروش این دو محصول است. در این رابطه، باید گفت که پژو ۲۰۷ صندوق دار خودرویی از سوی گروه صنعتی ایران خودرو است و این شرکت دولتی وظیفه ارائه خدمات پس از فروش به این مدل را دارا است و به واسطه وجود نمایندگی‌های بی شمار این گروه در سرتاسر کشور، مالکان ۲۰۷ صندوق دار می‌توانند تا سالیان سال با خیال آسوده از این مدل استفاده نمایند.

همچنین، در سوی دیگر، برلیانس H330 موتور جدید محصولی از سوی شرکت پارس خودرو است و با توجه به سابقه درخشان این شرکت در تولید خودروهای باکیفیت و با دوام، انتظار آن می‌رود که خدمات پس از فروش برلیانس H330 در نمایندگی‌های گسترده گروه صنعتی سایپا و پارس خودرو، به راحتی انجام شود و خریداران این خودرو نیز می‌توانند با خیال آسوده تا چندین سال بدون مشکل خاصی از این مدل استفاده نمایند./چرخان